همه چیز درباره دوره سالمندی

خانه ی مهر ، حق مسلم اوست
پدیده ی سالمندی مرحله ای از زندگی انسان میباشد که انسان به دنبال دست یابی به دیدی یکپارچه و توام با ارزیابی از خود است .
سالمند در این مرحله از زندگی خود به لحاظ عاطفی نیازمند داشتن روابطی توام با مهر و محبت و توجه بیشتر است ، بخصوص اگر فرد سالمند دچار افت عملکرد و عوارض و بیماری جسمی باشد .

دوره سالمندی برخلاف تصور عام همراه با انواع مشکلات نیست که بر سر زبان ها افتاده و سالمندان را افرادی خسته ، بی روحیه و افسرده ، بیمار و بی حافظه و جدا مانده تلقی میکنند .
اینگونه تصورات و برخورد های ناعادلانه میتواند بر سلامت جسمی و روانی سالمندان تاثیرات منفی بگذارد .

سالمند نیازمند ارتباط گسترده با خانواده ، فرزندان و کسانی که رابطه احساسی با آنها دارد میباشد ،
به گونه ای که نیاز های  عاطفی سالمند و قدر دانی از زحمات او در خانواده صورت گیرد تا سالمند خود را فردی ارزشمند بداند و روحیه ی خویش را نبازد .

متاسفانه در جامعه ما سالمندان به دلیل نوع رفتار دیگران و اطرافیان احساس پوچی میکنند که این حالت به دنبال  خود عوارض جسمی و نشانه هایی از کسلی  و افسردگی را دارد.

متاسفانه شرایط اقتصادی و اجتماعی  جامعه منجر به این شده تا خانواده والدین سالخورده خود را به مراکز نگهدار ی شبانه روزی بسپارند و در این  مراکز ارتباط سالمند با افرادی که به آنان عشق می‌ورزید کم رنگ میشود و این امر باعث میشود که یک طرز تفکر منفی در ذهن سالمند نسبت به خود و زحمات خود شکل گیرد و همین امر باعث میشود  تا امید به زندگی در سالمند کاهش یابد ، این امر میتواند عوارض جسمی و روانی را با خود داشته باشد .

امروزه تشخیص داده شده که هیچ مکانی برای سالمندان مثل محیط خانه و خانواده مناسب نبوده و همچنین تقویت و حفظ عاطفه ، شفقت ، تعادل و پیوستگی خانواده بجز این نیست که نسل های مختلف در کنار هم رشد کنند .
بعلاوه دیگر اعضای خانواده میتوانند از تجارب پدر بزرگ و مادربزرگ ها استفاده کنند و آن را در موارد مختلف زندگی به کار گیرند.

عواطف ایرانی ، اسلامی ، هویت ملی ما ایجاب میکند که از پدران و مادران خود مراقبت کنیم فردی که تمام بهترین سالهای عمر خود را صرف کار و تلاش و رفع نیازهای خانواده و فرزندان کرده چرا ما بقیه عمر خود را دور از خانواده و در خانه سالمندان بگذراند که اثرات مخرب بر روح و روان او خواهد گذاشت

خانواده میتوانند وظایفی را به سالمند محول کنند تا آنها احساس بیهودگی و پوچی نداشته باشند.
اکثر سالمندان توانمندی های خاصی دارند که اگر به آنها فرصت و موقعیت بدهیم توانایی خود را به نوجوانان و کودکان بیام بیاموزند احساس مفید بودن آنها را افزایش دادیم .

صبور باشید و لبخند بزنید در بسیاری از مواقع سالمندان برخی از رفتارهای کودکانه از خودشان نشان میدهند که شاید شما به عنوان یک جوان از دیدن این رفتار ها و شنیدن این استدلال ها ناراحت و کلافه شوید ولی توجه کنید که این طرز برخورد ها اقتضای کهولت سن است ، پس یک لبخند صادقانه در این مواقع حکایت از درک و فهم شما دارد.

سعی کنید فضایی دوستانه برای تعامل به وجود آورید و به فرد سالمند فرصت هضم و درک مطالب را بدهید و اجازه بدهید تا تجربیات خود را در اختیار شما و اطرافیان قرار دهند ؛
تا زندگی شادتر و سالم تری در کنار خانواده خود داشته باشند.
به امید بهبودی زندگی سالم و شاد خانواده های ایرانی


آسایش گستر حیات نو ارائه دهنده خدمات نگهداری از سالمند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با شرکت

آدرس دفتر شرکت :

کرج - گوهردشت فاز یک - خ سوم شرقی مجتمع بهارستان طبقه چهارم واحد 9

تلفن تماس :

026-34210315

026-34210316

026-34423779

09125134331

بازدید امروز29
بازدید دیروز89
بازدید هفته453
بازدید ماه1669
بازدید کل2585636

شنبه, 09 فروردين 1399

خدمات شرکت

خدمات شرکت