سالمند کیست؟

پیری کاهش قوای روانی و جسمی است که در اثر گذشت زمان روی میدهد .
تعریف پیری در کشورهای مختلف با توجه به شرایط فرهنگی متفاوت است .
در ایران سن پیری تعریف نشده است ولی اگر شروع دوره پیری را زمان بازنشستگی کامل از خدمت محسوب کنیم طبق قانون تامین اجتماعی سن پیری برای مردان 60 سالگی و برای زنان 55 سالگی می باشد و طبق قانون استخدام کشوری سن بازنشستگی برای مردان و زنان 65 سالگی است .
_ نیازهای سالمندان :
1- احتیاجات عاطفی
2- احتیاجات معیشتی
3- احتیاج به تفریح
4- احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی 5- امنیت
_ احتیاجات عاطفی
احتیاجات عاطفی همواره وجود داشته و به همان ترتیبی که سن افراد بالا می رود نیازها نیز افزایش میابد .در گذشته توجه فرزندان به پدر و مادرها و اصولا افراد جوان تر نسبت به مسن تر ها ، بیشتر بود و اخلاق و رسوم حکم میکرد که به سالمندان بیشترین احترام گذاشته شود . اما امروزه که قالب سالمندان به تنهایی در خانه خود به سر میبرند ، هر قدر هم که وضع زندگی انان خوب باشد ، از توجه عاطفی دیگران و اقدامات جامعه بی نیاز نیستند .
_ احتیاجات معیشتی :
شامل خوراک ، پوشاک ، مسکن و بهداشت میشود .غذای سالمند باید سبک ، قابل هضم باشد.
_ احتیاج به تفریح :
سالمندان با توجه به شرایط سنی و عدم اشتغال جدی، احتیاج به وقت گذرانی پر بار و سالم به اقتضای شرایط جسمی خود دارند .بهترین تفریحات پیشنهادی برای سالمندان مطالعه کتاب و روزنامه ، گشت و گذار در فضای سبز ، معاشرت و گفتگو با دوستان ، تماشای فیلم ، شنیدن موسیقی می باشد .
_ احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی :
افسردگی بیشتر در میان سالمندانی وجود دارد که تنها زندگی میکنند و علاوه بر ان دچار ناراحتیهای جسمانی نیز هستند و تمام روابط و گفتگوی انها در صحبتهای چند دقیقه ای برای مثال با پستچی و مغازه دار خلاصه می شود . از این رو ضروری است که محیط مناسب و بهتری برای زندگی انها محیا شود تا افسردگی های ناشی از تنهایی کاهش یابد .سالمندان از احساس بطالت و بیکاری و برکنار ماندن از زندگی اجتماعی رنج میبرند .برای رفع این احساسات باید برنامه های جمعی برای سالمندان در نظر گرفت. مثلا سالمندان با هم به مطالعه روزنامه و مجله بپردازند ، به گردشها و سفرهای کوتاه دسته جمعی بروند ، مورد مشورت قرار گیرند و از موسسات ارائه دهنده خدمات پرستاری ، پرستار مطابق با روحیات خود را تقاضا نمایند .
_ امنیت :
سالمند احتیاج به امنیت روحی وجسمی دارد و باید در طراحی فضاهای مرتبط با سالمند این مسیله مورد توجه قرار گیرد . سالمند باید مطمئن گردد که در موقع ضرورت به کمکش خواهند شتافت و یا در موقع بیماری سریع معالجه خواهد شد و در فضایی که پا میگذارد ارامش دارد و مورد ازار قرار نخواهد گرفت .

اگه خودتان توانایی یا شرایط نگهداری سالمند خود را ندارید حتما برای او یک پرستار سالمند بگیرید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با شرکت

آدرس دفتر شرکت :

کرج - گوهردشت فاز یک - خ سوم شرقی مجتمع بهارستان طبقه چهارم واحد 9

تلفن تماس :

026-34210315

026-34210316

026-34423779

09125134331

بازدید امروز29
بازدید دیروز89
بازدید هفته453
بازدید ماه1669
بازدید کل2585636

شنبه, 09 فروردين 1399

خدمات شرکت

خدمات شرکت