مراقبت از سالمند دیالیزی

در نارسایی های مزمن و حاد کلیه برای خروج مایعات و مواد زائد اورامیک از روش دیالیز برای فرد سالمند استفاده میشود .

 

به دو روش دیالیز انجام میشود

دیالیز صفاقی و دیالیز خونی

که به انتخاب هر کدام از این دو روش به عهده خود بیمار و متناسب با روش زندگی سالمند میباشد .

در دیالیز خونی :

خون سالمند از یک طرف وارد دستگاه میشود از فیلتر های مخصوص عبور میکند مواد زائد آن گرفته شده و سپس از طرف دیگر وارد بدن سالمند میشود .

در دیالیز صفاقی :

یک کانتر که خارج از بدن بیمار است متصل میکنند یک مایع به بدن سالمند تزریق میکنند که خاصیت سم زدایی دارد مواد زائد اورمیک را به خود جذب میکند و بعد از چند روز از طریق کانتر جذب میشود و از بدن سالمند خارج میگردد این روش برای کسانی که به مسافرت میروند و در رفت آمد هستند مناسب است .

مراقبت از سالمند دیالیزی

 

پرستاری که از سالمندی که  دیالیز میشود مراقبت و پرستاری میکند :

پرستار باید آموزش کافی را ببیند چرا که نحوه مصرف داروها و زمان مصرف دارو ها ، عوارض و علائم هر یک از داروها برای بعد از دیالیز بسیار مهم میباشد .

در مورد تغذیه بیمار پرستار سالمند باید توصیه پزشک را جدی بگیرد مصرف مایعات در رژیم غذایی سالمند باید رعایت شود
و باید و نباید هایی که از طریق پزشک آموزش دیده است را با بیانی ساده و ملموس و مهربان به سالمند انتقال دهد و نحوه مراقبت سالمند از کانتر را برایش توضیح دهد .

پرستار سالمند دقت داشته باشد که اگر سالمند بعد از اتمام دیالیز تزریق عضلانی دارد حداقل ۱ ساعت بعد از دیالیز انجام شود زیرا اگر در حین دیالیز یا بلافاصله بعد از دیالیز تزریق انجام شود سالمند دچار خونریزی میشود .

در بیماران دیالیزی مصرف نمک باید متناسب با وضعیت سالمند تنظیم شود .

پرستار سالمند باید روزانه ک بصورت منظم قند خون ک فشار خون سالمند را چک کند و ثبت نماید و در هر بار مراجعه  سالمند برای دیالیز به پزشک ارجاع دهد.

در سالمندانی که دیالیز میشوند با کاهش مصرف چربی ک قند های ساده چربی خون نیز کاهش می یابد که دیگر نیاز به مصرف دارو نیست ، البته حین دیالیز اثرات کاهش چربی خون وجود دارد .
بعضی از سالمندان دیالیزی نیاز به داروهای فشار خون دارند چرا که حین دیالیز اکسیژن رسانی دچار اختلال میشود و سالمند دیالیز کافی را دریافت نمیکند .

غذاهایی که سرشار از پتاسیم هستند مانند هندوانه در رژیم غذایی سالمندان دیالیزی مجاز نیست و همچنین باید مصرف مایعات را کنترل کنند میتوانند با گذاشتن برگ نعناع در دهان خود از تشنگی جلوگیری کنند .
برای حساب کردن مایعاتی که طی روز سالمند دیالیزی میتواند دریافت کند میتوان یک روز حجم ادرار را اندازه گیری کرد و سپس ۵۰۰ میلی لیتر به آن اضافه نمود ، البته باید غذاهایی که آبکی هستند را جز مایعات مصرفی در نظر گرفت .

و در آخر اگر برای سالمند خود نیاز به پرستار سالمند دارید ما بعنوان یک موسسه خدمات پرستاری متعهد و مجرب آماده ارائه خدمت به شما هموطنان عزیز و گرامی و اعزام نیرو جهت نگهداری از سالمند در منزل شما می باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با شرکت

آدرس دفتر شرکت :

کرج - گوهردشت فاز یک - خ سوم شرقی مجتمع بهارستان طبقه چهارم واحد 9

تلفن تماس :

026-34210315

026-34210316

026-34423779

09125134331

بازدید امروز34
بازدید دیروز89
بازدید هفته458
بازدید ماه1674
بازدید کل2585641

شنبه, 09 فروردين 1399

خدمات شرکت

خدمات شرکت