بی اختیاری ادرار در سالمندان

متاسفانه اکثر سالمندان مشکلی به نام بی اختیاری ادرار را تجربه کرده اند که علت های متفاوت دارد. مثل شکستگی ناحیه لگن ، آلزایمر ، مشکل در ناحیه اعصاب مرکزی که منجر به عدم کنترل ادرار یا مدفوع در سالمند می شود .
افرادی که دچار بی اختیاری کامل ادرار هستند و خود به خود ادرار دفع می کنند ، دچار سوختگی و التهاب و رشد قارچ ها در ناحیه تناسلی می شوند. بهترین راه جلوگیری از بروز عفونت های قارچی و عفونت های پوستی برای سالمندان رعایت بهداشت و استفاده از سوند یا پوشک و مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز شده به طور منظم می باشد .
که اکثر سالمندانی که بی اختیاری شدید دارند و پزشک سوند تجویز می کند بالافاصله آنتی بیوتیک نیز تجویز می کند چراکه استفاده از سوند عفونت ادراری را ناشی از سوند را ریشه  کن  کند .
سالمندانی که بی اختیاری مدفوع دارند علاوه بر سوند استفاده از پوشک هم برایشان الزامی است .توصیه می شود برای جلوگیری از انتقال عفونت از طریق مدفوع به لوله سوند ادراری زود به زود پوشک تعویض شود تا ناحیه کاملا تمیز شود و احتمال عفونت به حداقل برسد .در بانوان سالمند ورزش عضلات گردن خاصره عضلات کف لگن را که تکیه گاه مثانه هستند را تقویت می کند  و عضلات مثانه قوی تر می شوند و در ارادی بودن ادرار کمک بیشتر می کند .
در زنان سالمند زایمان می تواند به واژن و عضلات کف لگن و رباطهای مثانه آسیب بزند و عضلات مثانه ناگهان منقبض شده یا محل های خروج که دارای اسفنکرهای ارادی هستند حد کافی قدرت ندارند و باعث خروج ناگهانی ادرار می شوند .در بیماران آلزایمری زمانی که سالمند قدرت برنامه ریزی برای رسیدن به موقع به سرویس بهداشتی را ندارد ناگهان سرریزی ادرار ،ریزش یا ترشح ناخواسته به دلیل پرشدن مثانه است .گاهی در اثر اختلالات عصبی یا داروهایی که فرد مصرف می کند دچار اختلال در دفع می شود .

بی اختیاری در آقایان از سن 40 سال به بعد احتمال دارد رخ دهد، چرا که غده پروستات در مسیر خروج مثانه قرار گرفته که بعد از سن 40 سالگی به بعد شروع رشد می کند .که در سنین 50 تا 60 سالگی باعث انسداد ناکامل در مسیر خروج ادرار ایجاد می شود که فرد بعد از تخلیه مثانه هنوز احساس می کند مقداری از ادرار در مثانه اش باقی مانده و هنوز احساس دفع ادرار دارد که در سالمندان مجبور به استفاده از پوشک هستند و هر 2 ساعت تعویض پوشک الزامی است .
در سنین سالمندی تحمل نگه داشتن ادرار کمتر می شود ، کار کردن کلیه ها در طول شب هم ادامه می یابد، مثانه کاملا خالی نمی شود ،عضلات شکم  و لگن ضعیف می شود که سالمند مجبور به استفاده از پوشک می باشد خصوصا در شب و هنگام خواب برای داشتن خوابی راحت و بدون دقدقه .

و در آخر اگر برای سالمند خود نیاز به پرستار سالمند و یا برای کودک خود نیاز به پرستار کودک دارید ما بعنوان یک موسسه خدمات پرستاری متعهد و مجرب آماده ارائه خدمت به شما هموطنان عزیز و گرامی می باشیم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با شرکت

آدرس دفتر شرکت :

کرج - گوهردشت فاز یک - خ سوم شرقی مجتمع بهارستان طبقه چهارم واحد 9

تلفن تماس :

026-34210315

026-34210316

026-34423779

09125134331

بازدید امروز31
بازدید دیروز89
بازدید هفته455
بازدید ماه1671
بازدید کل2585638

شنبه, 09 فروردين 1399

خدمات شرکت

خدمات شرکت